To submit a local sports score, please email Adam Gubernath.

Tuesday, September 19

VOLLEYBALL

Ayersville d. Wayne Trace (3)

Fairview d. Hicksville (5)

Tinora d. Edgerton (3)

Antwerp d. Holgate (3)

Hilltop d. Fayette (4)

Pettisville d. North Central (5)

Montpelier d. Monclova Christian (3)

Paulding d. Bluffton (3)

Kalida d. Wapakoneta (3)

Columbus Grove d. Lincolnview (3)

Evergreen d. Archbold (4)

Swanton d. Bryan (4)

Wauseon d. Delta (3)

Patrick Henry d. Liberty Center (3)

Leipsic d. Continental (4)

Pandora Gilboa d. Miller City (5)


BOYS SOCCER

Kalida d. Liberty Benton 2-0


GIRLS SOCCER

Celina d. Defiance 2-1

Shawnee d. Ottawa Glandorf 5-0

Swanton d. Delta 3-0

Archbold d. Wauseon 4-0

Bryan d. Continental 3-0

Kalida d. Delphos St. John's 5-0


BOYS GOLF

GMC Championships ppd to Friday


GIRLS GOLF

GMC Championships ppd to Friday

Monday, September 18

VOLLEYBALL

Defiance d. Van Wert (5)

Antwerp d. Fayette (3)

Ayersville d. Delta (4)

Bryan d. Edgerton (3)

Eastwood d. Tinora (3)

Fairview d. Montpelier (3)

Holgate d. Liberty Center (4)

Continental d. Lima Perry (3)

Patrick Henry d. Elmwood (3)

Ottoville d. Columbus Grove (3)


BOYS SOCCER

Defiance 0 Bath 0

Ottawa Glandorf d. Celina 3-0


GIRLS SOCCER

Miller City d. Columbus Grove 8-0

Defiance 1 Bath 1


BOYS GOLF

Archbold 154, Wauseon 170, Liberty Center 199

Fairview 160, Antwerp 166, Hicksville 168, Hilltop 217

Stryker d., Montpelier 167-174


GIRLS TENNIS

Bryan d. Bowling Green 3-2

Wauseon d. Bowsher 3-2


Friday, September 15

WEEK 4 HIGH SCHOOL FOOTBALL

Elida d. Defiance 37-14

Van Wert d. Ottawa-Glandorf 19-17

Wapakoneta d. Kenton 49-35

St. Marys d. Lima Shawnee 35-34 OT

Celina d. Lima Bath 49-6

Tinora d. Ayersville 8-0

Edgerton d. Fairview 43-18

Wayne Trace d. Antwerp 55-28

Hicksville d. Holgate 39-7

Archbold d. Wauseon 24-21

Patrick Henry d. Delta 35-22

Liberty Center d. Evergreen 56-20

Bryan d. Swanton 27-24

Perrysburg d. Napoleon 29-27

Northview d. Maumee 17-7

Anthony Wayne d. Southview 41-6

Springfield d. Bowling Green 43-14

Columbus Grove d. Paulding 35-0

Crestview d. Bluffton 40-20

Ada d. Delphos Jefferson 35-33

Spencerville d. Allen East 27-20 OT

Northwood d. Edon 41-28

Hilltop d. Cardinal Stritch 35-15

Woodward d. Montpelier 64-7

Leipsic d. Hopewell Loudon 35-14

Otsego d. Fostoria 42-21


Wednesday, September 13

GIRLS SOCCER

Northview d. Napoleon 5-1

VOLLEYBALL

Columbus Grove d. Miller City (3)


Tuesday, September 12

VOLLEYBALL

Antwerp d. Ayersville (5)

Fairview d. Wayne Trace (3)

Hicksville d. Edgerton (4)

Tinora d. Holgate (3)

Delta d. Liberty Center (3)

Swanton d. Evergreen (3)

Wauseon d. Patrick Henry (3)

Bryan d. Archbold (3)

Bowling Green d. Napoleon (3)

Montpelier d. Ottawa Hills (3)

Continental d. Kalida (5)

Paulding d. Spencerville (3)

Crestview d. Columbus Grove (3)


BOYS SOCCER

Elida d. Defiance 4-0

Delta 3, Bryan 3

Archbold d. Swanton 11-0

Liberty Center d. Wauseon 8-0

Pettisville d. Toledo Christian 4-0

Northview d. Napoleon 9-0

Ottawa Glandorf d. Van Wert 5-1

Kalida d. Miller City 5-0


GIRLS SOCCER

Paulding d. Lincolnview 5-4


BOYS GOLF

Shawnee d. Defiance 167-176

Tinora d. Ayersville 167-194

Antwerp 174, Fairview 178, Edgerton 188

Pettisville d. Edon 190-270

Fayette d. Hilltop 177-209

Archbold d. Holgate 161-221

Swanton d. Liberty Center 176-195

Kalida d. Ottawa Glandorf 155-179

Bryan d. Van Wert 161-182

Kalida 155, Miller City 178, Ottawa Glandorf 179

Bluffton 177, Paulding 179, Columbus Grove 190, Delphos Jefferson 200

GIRLS GOLF

Wayne Trace 180, Tinora 201, Patrick Henry 242, Fairview 246


GIRLS TENNIS

Bryan d. Defiance 5-0

Southview d. Napoleon 4-1

Ottawa Glandorf d. Wauseon 5-0


COLLEGE VOLLEYBALL

Heidelberg d. Defiance College (3)


COLLEGE SOCCER

Malone d. Defiance College women 3-0


COLLEGE GOLF

Jon Spiess Invitational:

1. UNOH 300, 2. Jackson 302, 3. Defiance College 308


Friday, September 8

WEEK 3 HIGH SCHOOL FOOTBALL

Ayersville d Bluffton 26-21

Fairview d Bryan 15-6

Hicksville d Edon 54-12

Tinora d Delta 24-6

Paulding d Antwerp 46-23

Crestview d Wayne Trace 39-13

Edgerton d Montpelier 46-6

Hilltop d Holgate 32-13

Kenton d Defiance 27-7

Ottawa-Glandorf d Bath 38-6

Elida d Celina 45-43

Wapakoneta d Shawnee 28-7

St. Mary's d Van Wert 50-34

Wauseon d Napoleon 28-23

Patrick Henry d Columbus Grove 43-25

Archbold d Lake 29-13

Liberty Center d Woodward 38-6

Evergreen d Ottawa Hills 34-3

Swanton d Rogers 49-7

Bowling Green d Otsego 41-27

Pandora Gilboa d Arlington 28-0

Leipsic d Liberty Benton 21-17

Spencerville d Lima Perry 56-41

Wynford d Allen East 33-0

Lima Central Catholic d Ada 41-21



Thursday, September 7

VOLLEYBALL

Defiance d. Kenton (3)

Ayersville d. Paulding (5)

Tinora d. Continental (3)

Antwerp d. Edon (3)

Crestview d. Wayne Trace (4)

Columbus Grove d. Holgate (3)

Patrick Henry d. Archbold (5)

Bryan d. Delta (4)

Swanton d. Liberty Center (3)

Wauseon d. Evergreen (3)

Pettisville d. Hilltop (3)

Montpelier d. Fayette (4)

North Central d. Stryker (4)

Ottoville d. Delphos Jefferson (3)

Lincolnview d. Kalida (3)

Ottawa Glandorf d. Bath (3)


BOYS SOCCER

Kenton d. Defiance 5-0

Liberty Center d. Napoleon 2-0

Pettisville d. Wauseon 8-1

Ottawa Glandorf d. Bath 4-2

Continental d Ft. Jennings 1-0


GIRLS SOCCER

Ottoville d. Paulding 8-0


BOYS GOLF

North Baltimore 184, Ottoville 190, Ayersville 196

Fairview 187, Wayne Trace 199, Holgate 212

North Central 171, Antwerp 189, Pettisville 200

Edgerton d. Hilltop 186-226

Kalida d. Liberty Benton 172-174

Wauseon 186, Patrick Henry 188, Delta 199

Fayette d. Montpelier 176-183

Spencerville 164, Paulding 173, Allen East 196, Crestview 209


GIRLS GOLF

Wayne Trace 179, Tinora 192, Antwerp 212, Hicksville 216

Montpelier 220, Patrick Henry 222, Fairview 227


GIRLS TENNIS

Bryan d. Toledo Christian 5-0

Kenton at Defiance ppd.


Wednesday, September 6

VOLLEYBALL

Miller City d. Delphos Jefferson (3)


BOYS GOLF

Kalida d. Leipsic 168-228


GIRLS SOCCER

Anthony Wayne d. Napoleon 4-0

Kalida d. Miller City 3-1


Tuesday, September 5

VOLLEYBALL

Defiance d. Archbold (4)

Tinora d. Ayersville (3)

Fairview d. Edgerton (3)

Hicksville d. Holgate (5)

Antwerp d. Wayne Trace (3)

Bryan d. Edon (3)

Liberty Center d. Hilltop (5)

Swanton d. Stryker (3)

Columbus Grove d. Continental (3)

Ottawa Glandorf d. Ft. Loramie (3)

Ottoville d. Van Wert (3)

Anthony Wayne d. Napoleon (3)


BOYS SOCCER

Toledo Christiand d. Paulding 2-0

Ottawa Glandorf d. Liberty Benton 3-0

Continental d. Lima Temple Christian 2-1

Anthony Wayne d. Napoleon 10-0


GIRLS SOCCER

Continental d. Ft. Jennings 5-2

Bath d. Ottawa Glandorf 6-2


BOYS GOLF

Defiance d. Ottawa Glandorf 169-180

Tinora 169, Fairview 182, Holgate 220

Miller City d. Ayersville 183-196

Hilltop d. Edon 196-256

North Central d. Montpelier 181-183

Paulding 183, Bluffton 188, Crestview 194, Ada 246

Bryan 157, Archbold 160, Evergreen 187


GIRLS GOLF

Tinora d. Fairview 205-249


GIRLS TENNIS

Napoleon d. Bowling Green 4-1


CROSS COUNTRY

boys:

Edgerton 32, Ayersville 37, Hilltop 60

Bryan 23, Paulding 49, Holgate 54

girls:

Edgerton 32, Ayersville 44, Hilltop 53

Bryan 18, Holgate 45, Paulding 67

Friday, September 1

WEEK 2 HIGH SCHOOL FOOTBALL

Ayersville d Ottawa Hilles 27-20

Fairview d Paulding 18-8

Wauseon d Tinora 38-0

Crestview d Hicksville 41-40

Hilltop d Antwerp 18-14

Wayne Trace d McComb 31-28

Edgerton d Edon 55-0

Holgate d Waynesfield-Goshen 13-7

Shawnee d Defiance 56-7

Van Wert d Wapakoneta 26-20

St. Mary's d Ottawa-Glandorf 21-13

Celina d Kenton 51-21

Elida d Bath 49-21

Liberty Center d Napoleon 24-7

Marion Local d Patrick Henry 41-0

Bryan d Woodward 20-14

Liberty Benton d Archbold 34-33

Start d Swanton 34-13

Evergreen d Montpelier 29-26

Delta d Rogers 27-8

Parkway d Spencerville 14-13

Allen East d Lima Perry 24-14

Ada d Arlington 34-20

Otsego d North Baltimore 49-28

Leipsic d Columbus Grove 13-6

Delphos Jefferson d Versailles 14-7

Pandora Gilboa d TIffin Calvert 20-6

Van Buren d Bluffton 35-18


Thursday, August 31

VOLLEYBALL

Shawnee d. Defiance (3)

Ayersville d. Bluffton (3)

Paulding d. Fairview (3)

Hicksville d. Continental (4)

Tinora d. Evergreen (3)

Wayne Trace d. Spencerville (3)

Edgerton d. Hilltop (3)

Holgate d. North Baltimore (3)

Perrysburg d. Napoleon (3)

Pettisville d. Stryker (3)

Montpelier d. North Central (3)

Ottawa Glandorf d. St. Mary's (3)

Swanton d. Delta (3)

Miller City d. Patrick Henry (4)


BOYS SOCCER

Shawnee d. Defiance 5-0

Liberty Center d. Swanton 10-2

Archbold d. Bryan 8-0

Bluffton d. Paulding 6-0

Kalida d. Ft. Jennings 1-0


GIRLS SOCCER

Oak Harbor d. Wauseon 4-0


BOYS GOLF

Defiance d. Kenton 168-172

Fairview d. Ayersville 192-203

Fayette d. Antwerp 164-165

Hicksville d. Hilltop 185-224

Wayne Trace d. Edgerton 180-186

Wauseon 167, Swanton 176, Evergreen 184

Southview d. Napoleon 151-175

Montpelier d. Pettisville 191-198

Bath d. Ottawa Glandorf 164-175


GIRLS GOLF

Wayne Trace d. Fairview 170-256

Tinora d. Antwerp 188-205


GIRLS TENNIS

Bath d. Defiance 3-2

Archbold d. Wauseon 3-2



Wednesday, August 30

GIRLS SOCCER

Southview d. Napoleon 7-2



Tuesday, August 29

VOLLEYBALL

Tinora d. Miller City (3)

Paulding d. Wayen Trace (4)

Archbold d. Liberty Center (3)

Swanton d. Wauseon (4)

Patrick Henry d. Delta (4)

Bryan d> Evergreen (4)

North Central d. Edon (3)

Pettisville d. Montpelier (4)

Stryker d. Hilltop (5)

Leipsic d. Columbus Grove (4)


BOYS SOCCER

Pettisville d. Miller City 8-2


GIRLS SOCCER

Shawnee d. Defiance 1-0

Wauseon d. Continental 5-1

Delta d. Evergreen 4-0

Archbold d. Bryan 9-0

Swanton d. Liberty Center 4-1

St. Mary's d. Ottawa Glandorf 2-1


BOYS GOLF

Hilltop d. Pettisville 194-195

Wauseon d. Montpelier 168-174

Fairview d. Hicksville 187-187 (5th player scorecard)

Paulding 166, Lincolnview 184, Allen East 186

Kalida 164, Tinora 180, Antwerp 180

Liberty Center d. Holgate 190-210


GIRLS GOLF

Antwerp d. Fairview 192-222


CROSS COUNTRY

Wayne Trace Invitationalboys:1. Ayersville 452. Woodlan, Ind. 653. Paulding 794. Holgate 875. Tinora 94girls:1. Tinora 422. Ayersville 553. Woodlan, Ind. 644. Holgate 905. Paulding 106



Monday, August 28

VOLLEYBALL

Evergreen d. Ayersville (4)

Hicksville d. Hilltop (3)

Antwerp d. Montpelier (3)

Wayne Trace d. Liberty Center (3)

Bryan d. Paulding (5)

Edgerton d. Edon (4)

Wauseon d. Pettisville (5)

Swanton d. Fayette (3)

Eastwood d. Delta (3)

Ottoville d. Parkway (3)

Continental d. Lincolnview (3)


BOYS SOCCER

Continental d. Defiance 2-1

Ottawa Hills d. Archbold 2-1

Wauseon d. Waite 5-1

Celina d. Miller City 10-1


GIRLS SOCCER

Miller City d. Delphos Jefferson 5-0

Napoleon/Liberty Center tied 1-1


BOYS GOLF

Defiance d. Celina 177-250

Tinora d. Paulding 183-188

Wauseon d. Napoleon 174-179

Stryker d. Hilltop 169-218

Edgerton 192, Hicksville 200, North Central 202

Delta d. Holgate 193-217


GIRLS GOLF

Montpelier d. Antwerp 213-222

Wayne Trace d. Hicksville 176-205

GIRLS TENNIS

Bryan d. Napoleon 3-2



To submit a local sports score, please email Adam Gubernath.